Що потрібно знати перед тим, як здавати кров на аналіз? Розглянемо найбільш важливіші фактори.

Прийом їжі

Здача крові для проведення будь-якого аналізу має бути натщесерце, тобто через 10-12 годин після останнього прийому їжі (цей час потрібний для перетравлення, всмоктування і засвоєння їжі клітинами організму). Це дуже важлива умова для оцінки обмінних процесів. Крім того за день до здачі аналізів необхідно утримуватися від жирних, копчених, гострих страв, не допускаючи переїдання. Якщо здати кров після прийому їжі, в ній міститиметься велика кількість жирів (тут лікаря не обдуриш!), і проведення дослідження або буде неможливим, або отримані результати будуть сильно спотворені. А це може привести до неправильного, необґрунтованого лікування. Недавній прийом їжі особливо впливає на рівень глюкози, загального холестерину та інших показників ліпідного спектру, а також на вироблення С- пептиду. Важка, висококалорійна їжа скорочує значення протромбінового часу, підвищує протромбіновий індекс та знижує показник міжнародного нормалізованого співвідношення (МНС).

Куріння та прийом алкоголю

Алкоголь підвищує концентрацію лактату, сечової кислоти і тригліцеридів, знижує рівень глюкози в крові. Куріння сприяє розвитку атеросклерозу, помилково завищує вміст глюкози крові, сприяє розвитку пухлинних процесів (підвищується вміст раково-ембріональних антигенів).За годину до здачі аналізів потрібно припинити курити!, тому що сполуки, що знаходяться в цигарках, спотворюють/змінюють показники загального аналізу крові.

Фізичні вправи, лікувальні та діагностичні процедури

Напередодні лабораторного дослідження необхідно зменшити фізичні навантаження. Після годинного інтенсивного фізичного навантаження активність деяких ферментів може залишатися підвищеною протягом доби. баня та сауна також не рекомендуються за добу. Крім того фізичні навантаження скорочують значення протромбінового часу, підвищує протромбіновий індекс та знижує показник МНС. Тривалі фізичні навантаження приводять до підвищення в крові рівня статевих гормонів, включаючи чоловічі статеві гормони (тестостерон, андростендион). Це приводить до збільшення м`язової маси і підвищує кількість лютеїнізуючого гормону в крові. Не можна безпосередньо перед забором крові бігати, швидко ходити, підніматися по сходах. Потрібно 10-15 хв. посидіти спокійно біля кабінету забору крові. Вплинути на результат дослідження можуть також фізіотерапевтичні та ендоскопічні процедури, рентген, КТ (особливо з контрастом), УЗД. Тому дані процедури слід проводити після забору крові та збору іншого біологічного матеріалу.

Лікарські засоби

Деякі лікарські засоби можуть істотно впливати на результати лабораторних досліджень. Пероральні контрацептиви, діуретики (гіпотиазид) помилково завищують рівень кальцію крові.Парацетамол, аскорбінова кислота, фуросемід завищують рівень глюкози. Вакцина проти гепатиту В, пероральні контрацептиви, вітамін А підвищують швидкість осідання еритроцитів (СОЕ). Антибактеріальні препарати, аспірин, індометацин знижують рівень гемоглобіну крові.Тому, наскільки це можливо, прийом лікарських препаратів до дослідження крові повинен бути скасований, або потрібно повідомити про ліки, що приймаються. Результат дослідження залежить не тільки від правильності зроблених аналізів але і в великій мірі від преаналітичного етапу.

Здавайте аналізи правильно разом з "Міламед".